WordPress. Bezpieczeństwo 3- Kopia

wordpress

Wykonywanie kopii ręczne.

Kopia bazy danych.

Skala trudności (7/10)

Aby móc wykonać kopię ręcznie, musimy posiadać dostęp do panelu zarządzania serwerem. Nie każdy taki dostęp ma, zwłaszcza jeśli gościnnie przechowuje stronę na czyimś serwerze a nie dzierżawi go samodzielnie i bezpośrednio od firmy hostingowej. Po zalogowaniu do panelu zarządzania (najczęściej DirectAdmin) klikamy na dowolną domenę z listy i odnajdujemy phpMyAdmin.

Wygląd panelu DirectAdmin
Wygląd panelu DirectAdmin

Po podaniu po raz drugi loginu i hasła naszym oczom ukarze się spis wszystkich baz danych.

Po lewej stronie klikamy na bazie danych która nas interesuje. Następnie na samej górze wybieramy polecenie „Eksport” i pozostawiwszy opcję „Szybko – wyświetlane są tylko minimalne opcje” klikamy „Wykonaj„.

PhpMyAdmin - wygląd i wykonanie Eksportu
PhpMyAdmin – wygląd i wykonanie Eksportu

Druga opcja pozwalająca na „Dostosowanie” opcji wykonywanego eksportu jest dla osób bardziej zaawansowanych. Używamy jej dopiero wtedy kiedy wiemy co chcemy osiągnąć i co nie pasuje nam w metodzie szybkiej. Może to być np.: inny sposób kompresji niż zip. Jednak ze względów oczywistych nie będę tutaj opisywał każdej opcji. W większości przypadków w zupełności wystarczy opcja „Szybko…”.

W ten sposób możemy zapisać na naszym dysku lokalnym kopię całej bazy danych dotyczącej jednej strony lub wszystkich stron posiadanych na serwerze.

Na koniec wylogowujemy się z panelu DirectAdmin.

Kopia plików strony

Skala trudności (7/10)

Do wykonania kopii plików strony potrzebujemy klienta FTP. Jest to aplikacja którą opisywałem w poprzednim wpisie na moim blogu, zatem do rzeczy:

Instalujemy program FileZilla lub Total Commander (dwa najpopularniejsze na rynku, przy czym drugi choć wydaje się nieco lepszy nie jest darmowy do zastosowań komercyjnych).

FileZilla - pobranie i instalacja
FileZilla – pobranie i instalacja

Zatem instalujemy program FileZilla ze strony oficjalnej: https://filezilla-project.org

Po włączeniu programu wypełniamy pola Serwer:, Nazwa użytkownika:, oraz Hasło: i te dane podobnie jak przy wyżej opisanym DirectAdmin nie są każdemu znane i nie każdy otrzyma do nich dostęp. Zatem wniosek jaki się nasuwa, to że wtyczka BackWpup (lub jej odpowiednik) może być jedynym sposobem na wykonanie kopii bezpieczeństwa we własnym zakresie).

FileZilla - posanie danych do szybkiego łączenia
FileZilla – posanie danych do szybkiego łączenia

Po wpisaniu danych FileZilla zapyta czy chcemy zachować dane. Uwaga – wybieramy opcję „Nie zapisuj” gdyż jest to bardzo niebezpieczne z punktu widzenia opisywanych zagadnień. Z plików programu FileZilla można bez trudu odczytać zapisane hasła bez żadnego włamywania się i używania skomplikowanych programów deszyfrujących, bowiem nie są one zaszyfrowane.

Nigdy nie zapamiętujemy haseł
Nigdy nie zapamiętujemy haseł

Po nawiązaniu połączenia zaznaczamy cały katalog public_html albo wewnątrz tego katalogu strukturę plików która stanowi naszą stronę i wykonujemy kopię przeciągając je na drugą połowę tabeli gdzie znajduje się struktura naszego dysku twardego.

Transferowanie plików w programie FileZilla
Transferowanie plików w programie FileZilla

Po zakończeniu transferu wylogowujemy się (!) i to wszystko.

Tak oto przebrnęliśmy przez oba sposoby wykonania backupu naszej strony. Mam nadzieję, że pomogłem wielu osobom które nie były z tym zaznajomione. Polecam zwłaszcza pierwszą metodę, gdyż jest wygodniejsza i nie wymaga od nas tak wiele zachodu. Kiedy skonfigurujemy wtyczkę odpowiednio nie musimy w ogóle pamiętać o wykonywaniu kopii bezpieczeństwa i obyśmy nie musieli z niej korzystać, czego wszystkim życzę.