Około roku 2000, kiedy zacząłem tworzyć strony internetowe uważałem, że nie ma to jak własny kod napisany przez siebie, najlepiej jeszcze w notatniku, od zera. Jakież to ambitne podejście, które przerabia bardzo wielu twórców stron internetowych. Owo przekonanie o konieczności włamywania się do otwartego pokoju pokutowało we mnie długie lata i miało tylko jedną zaletę- dobre opanowanie kodu. Spędziłem naprawdę wiele lat na próbach stworzenia swojego własnego CMS-a, czyli systemu zarządzania treścią. Chodziło o to, aby nie była to strona statyczna, czyli taka która ciągle wykonuje jeden kod napisany w HTML-u, ale aby zaczęła żyć, czyli wyświetlać nowe wpisy, artykuły, newsy, komentarze i aby ich dodawanie nie było okupione modyfikowaniem kodu źródłowego a przypominało pisanie w edytorze tekstowym. I najważniejsze – aby zmiany były widoczne od razu dla innych, a zwykłe strony statyczne utrudniają to znacząco, przez pozostawianie nieaktualnej kopii w przeglądarkach odbiorców (w pamięci podręcznej przeglądarki internetowej).
Takie dylematy ma informatyk, a co ma zrobić osoba nie będąca wykształconą w tym kierunku, nie mająca styczności z językami programowania, językami skryptowymi, znacznikami html i językiem zapytań bazodanowych? Odpowiedź jest prosta – dla każdego CMS.
Ponieważ tworzę dla Was – Drodzy czytelnicy – strony oparte również o CMS WordPress, postanowiłem że napiszę kilka artykułów, które pokazują dlaczego warto posiadać stronę opartą o System Zarządzania Treścią i choć w swojej ofercie posiadam strony już od 400 złotych, warto dopłacić drugie tyle do strony opartej o WP (WordPress)!
Czym jest CMS
CMS to Content Management System czyli System Zarządzania Treścią. Innymi słowy, jest to program pozwalający na zarządzanie treścią na stronie internetowej. Zarządzanie, czyli modyfikowanie treści tej która już jest i dodawanie nowej. A wszystko skonstruowane tak, aby laik, czyli osoba niezaznajomiona z arkanami tworzenia stron www, potrafiła całością zarządzać. Można sytuację odrobinę przyrównać do systemu operacyjnego, jakim jest choćby Windows. Chodzi o narzędzie, które w łatwy sposób za pomocą interfejsu graficznego (to co widzisz to dostajesz WYSIWYG) pozwala kontrolować zawartość naszego komputera a w CMS – strony internetowej.
Prościej poproszę!
Jeśli jesteś osobą, która nie ma żadnego doświadczenia w zakresie tworzenia stron, mechanikiem, lekarzem, hobbistą akwarystą, a chcesz zaistnieć w sieci, zaprezentować swoją ofertę, działalność i/lub pisać artykuły czy bloga, najlepszym wyjściem dla Ciebie jest właśnie CMS!
Jak to się odbywa?
O ile samo wdrożenie i stworzenie strony nie jest rzeczą prostą (tutaj potrzebna jest pomoc takiej osoby jak firma Artekot w stworzeniu strony internetowej) o tyle już zarządzanie tą stroną jest łatwe i polega na zalogowaniu się do specjalnego panelu zarządzania stroną internetową. Odbywa się to dopisując w pasku adresowym (URL) /wp-admin.
Przykład:
Adres naszej strony to: www.moja-strona-www.pl
musimy dopisać na jej końcu www.moja-strona-www.pl/wp-adminwtedy otrzymamy dostęp do zaplecza, zwanego też panelem zarządzania. Oczywiście po uprzednim podaniu loginu i hasła.
Tam klikając w odpowiednie pola, możemy łatwo wyedytować treść, dodać nowe podstrony czy wgrać dodatkowe zdjęcia do galerii zdjęć! Wszystko na wyciągnięcie ręki i stosunkowo łatwe, dla osoby która potrafi przynajmniej biegle przeglądać strony internetowe. A efekt jest natychmiastowy. Stosunkowo trudno jest też coś zepsuć nieświadomie, więc ryzyko jest umiarkowane.
Jaki CMS wybrać?
Systemów zarządzania treścią jest kilka. Najpopularniejsze dwa to Joomla i WordPress. Tutaj uprzedzam wszystkich czytelników, będę stronniczy. Joomla była pierwszym systemem z którym miałem styczność i zarówno kilka lat temu ani później nie przekonała mnie do siebie. Dlaczego? Nie wiem. To trochę jak z markami aut. Ja wybrałem Audi, a ktoś inny Citroena. Rozmowa o wyższości jednego nad drugim przypomina rozmowę o gustach, a jak wiemy doskonale „de gustibus non est disputandum„.
Dlatego ja osobiście preferuję WordPress-a i dalsze rozważania będą dedykowane właśnie temu systemowi zarządzania treścią. Będą to moje subiektywne opinie, z którymi każdy ma prawo się nie zgadzać. System Worpress jest oprogramowaniem cały czas rozwijanym, oraz otwartym, do którego każdy ma wgląd i może je poprawiać i udoskonalać we własnym zakresie. Jednym wychodzi to na dobre, innym nie. Powiedzmy jednak szczerze – pracują nad nim osoby bardzo biegłe w branży i rzadziej coś zepsują niż przeciętny Kowalski. Większość problemów pomaga rozwiązać oficjalne forum (https://pl.forums.wordpress.org/) i oficjalna strona WordPressa (https://wordpress.org/).
Moje artykuły mają na celu pokazanie najważniejszych zagadnień, które ilustrują przede wszystkim, co Państwo otrzymujecie, kiedy wykonam dla Was stronę, opartą na WordPressie i jak duże są jego możliwości, ponieważ strona oparta o WordPressa nie jest tylko tym co widzą klienci i odwiedzający naszą witrynę, ale to również zaplecze, jak gdyby druga strona naszej witryny sieciowej, pozwalająca na zarządzanie nią, a wykonanie czegoś tak skomplikowanego i tak dobrze spełniające swoje założenie jest nie lada wyzwaniem! Niebawem w następnym artykule opiszę więcej na ten temat.
Jak przebiega wykonanie strony opartej o WordPressa
WordPress jest silnikiem, na którym można zbudować swój własny serwis internetowy, nawet bardzo pokaźny i poważny. Oto strony oparte o WordPressa:
- Strona archiwalna Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji
- Strona najsłynniejszego agenta 007
- Oficjalna strona zespołu The Rolling Stones
- Oficjalny blog Playstation
- Blog największej platformy handlu online za granicą E-Bay
- Strona Poczty Polskiej
Jak wspomniałem to silnik, czyli gotowy kod, na którym opieramy naszą stronę. Został on opracowany w 2003 roku przez WordPress Foundation założoną przez Matta Mullenwega i Mike’a Little a od tego czasu wszyscy możemy podziękować nie tylko tym Panom, ale i tysiącom innych ochotników, którzy wspierają WordPressa swoim doświadczeniem i potencjałem, powodując że jest to jedna z najlepszych platform blogowych na świecie. Do tego cały czas rozwijana i darmowa. Mówiąc o platformie blogowej należy wyjaśnić, że nie mam na myśli jakoby strona była przeznaczona tylko do pisania internetowych pamiętników (bo takie jest domyślne znaczenie słowa blog) ale chodzi o strukturę strony umożliwiającą dodawanie własnych wpisów (dział aktualności) i wymianę spostrzeżeń z innymi ludźmi za pomocą komentarzy. Łatwo też zintegrować strony WP z Facebookiem i innymi mediami społecznościowymi co dziś jest rzeczą ważną.
Jak wygląda stworzenie strony opartej na WP?
Idea jest następująca. Bierzemy silnik WordPressa, rozwiązanie bardzo dopracowane i stosunkowo dobrze zabezpieczone, następnie opracowujemy dla niego część wizualną – szablon, czyli na szkielet nakładamy mięśnie i skórę, tłumacząc to możliwie obrazowo. Następnie uzbrajamy stronę w treść i grafiki, co można przyrównać do ubioru i nadawania jej sensu istnienia i mamy stronę z własną osobowością. Wszystko działa, dzięki połączeniu dwóch struktur: bazy danych opartej o MySQL i silnika dynamicznej strony internetowej (systemu blogowego) stworzonego w języku PHP. Do tego naszą stronę możemy rozbudować poprzez wtyczki, czyli napisane samodzielnie lub znalezione w sieci – gotowe programy, pokaźnie rozszerzające standardowe możliwości strony. Całość nie jest łatwa do zbudowania, ale też tego procesu bardzo ułatwić się nie da. Jest natomiast łatwa do zarządzania, co powoduje że jest wiele firm oferujących budowanie stron opartych o WordPress i dających swoim klientom możliwość zarządzania nimi, tak jak firma samochodowa daje gotowe auto do codziennego użytkowania. A może bardziej przypomina to tuningowanie auta i dostosowanie do odpowiednich warunków i przeznaczenia. Należy przy tym stwierdzić jednoznacznie, że samo postawienie strony na WordPress nie jest bardzo trudne, a dopiero jej dopracowanie do pożądanego kształtu, zabezpieczenie i nadanie pewnej pożądanej funkcjonalności powoduje, że często zatrudniamy firmy tworzące strony www. Z oczywistych względów polecam moje usługi w tym zakresie.
Już niebawem dowiecie się o zaletach ale i wadach związanych ze stroną opartą o CMS. Każdy kij ma dwa końce, a sztuka polega na tym, abyśmy byli w stanie zminimalizować wady, a garściami czerpać z zalet których jest znacznie, znacznie więcej.