Park Zabobrze to nowoczesny 4 piętrowy budynek mieszkalny powstający aktualnie w Jeleniej Górze na ulicy Kiepury. Osiedle Zabobrze na którym powstaje, posiada piękne usytuowanie w pobliżu rzeki Bóbr (stąd nazwa osiedla). Prace nad jego ukończeniem mają zamknąć się w 2018 roku, jednak jak łatwo się domyślić, materiały reklamowe są potrzebne już na tym etapie realizacji.
Jakiś czas temu otrzymałem od p. Adama Dańczuka – prezesa firmy Inwestmen realizującej tą inwestycję deweloperską – zlecenie na zaprojektowanie materiałów reklamowych. Prace rozpoczęliśmy od logo i choć nie była to moja pierwsza realizacja materiałów reklamowych dla firmy deweloperskiej, to logo nie miałem jeszcze okazji projektować.
Logo
Logo miało podkreślić kilka istotnych dla powstającego osiedla aspektów, jak rozbudowana infrastruktura, piękna lokalizacja obfitująca w zieleń i bliskość rzeki Bóbr, nowoczesne wzornictwo i cztero-kondygnacyjny budynek.
Zabrałem się od razu do pracy. Efekty zaprojektowanego logo możecie zobaczyć na powyższej ilustracji.
To na co warto zwrócić uwagę, bo żaden element na logo nie jest przypadkowy, to oprócz oczywistego budynku symbolizującego realizację główną, pojawiła się otaczająca budynek zieleń i rzeka Bóbr. Ukształtowanie obu elementów nie jest przypadkowe. Budynek dosłownie otacza zieleń a rzekę licznie meandrującą (jak Bóbr zwykł robić) ukształtowałem w kształcie litery „Z” jak Zabobrze. Wiele mógłbym jeszcze napisać o symbolice którą się posługiwałem w tym logo, jednak to wydaje mi się w zupełności wystarczy. Projekt obejmował 3 propozycje, niemal jak zawsze kiedy projektuję znaki firmowe. Wybór padł na tą konkretną i obeszło się bez żadnych korekt. Projekt spodobał się panu Dańczukowi i można było przystąpić do realizacji pozostałych materiałów mając ustaloną kolorystykę i motyw przewodni dla całej identyfikacji wizualnej.
Papier firmowy i wizytówki
Te dwa elementy często powstają wspólnie. Papier firmowy bowiem, podobnie jak wizytówka są nieodłącznymi elementami podczas kontaktu z klientem i reprezentuje firmę. Klient który otrzyma pismo, lub zwykłą notatkę na papierze firmowym, ma poczucie że rozmawia z firmą, która świadczy usługi kompleksowo i profesjonalnie. O wadze samej wizytówki, chyba nie ma najmniejszej potrzeby pisać. Warto jedynie nadmienić, że zarówno papier firmowy, jak i wizytówki nie są dużym wydatkiem (w każdej chwili możesz zapytać o cenę za pomocą formularza) a brak chociażby wizytówki na spotkaniu biznesowym jest dużą niezręcznością, aby nie powiedzieć faux pa.
Od momentu powstania logo, należy się już posługiwać obraną stylistyką i kolorystyką a wszystkie materiały powinny być spójne, tworząc identyfikację wizualną firmy i stanowiąc pewną całość za pomocą graficznych rozwiązań. Nie inaczej było i w tym przypadku, stąd rozwiązania graficzne zastosowane przeze mnie na materiałach reklamowych są spójne z zaprojektowanym logo i użytą w nim stylistyką.
Banery i teczki notarialne
Kilka dni temu otrzymałem jeszcze prośbę o stworzenie banerów i teczek notarialnych. Banery w sposób prosty miały tylko przedstawiać informację o realizowanej inwestycji. Natomiast teczki notarialne to projekt odrobinę bardziej wymagający. Obie realizacje prezentuję poniżej na zdjęciach.
W przypadku teczek bardzo ważne jest to aby myśleć przestrzennie, ponieważ projektuje się je na specjalne wykrojniki. Oznacza to, że będą drukowane na płaskim arkuszu, a później cięte na wykrojniku, po czym składane w średnio-skomplikowaną figurę przestrzenną. Miejsca gięć, tzw. bigowania pozwolą na łatwe złożenie teczek we własnym zakresie a klient otrzymuje je płaskie. Dość miłym etapem jest złożenie takiej teczki i zaobserwowanie jak z płaskiego arkusza powstaje użyteczna teczka, mająca wycięcie na wizytówkę, grzbiet mogący pomieścić kilkanaście kartek i trzymające papier boki, a całość ładnie zgrywa się kiedy złożymy teczkę, pokazując, że przód i tył mają swoje kontynuacje na obu stronach i ciekawe wzornictwo.